bg
davetgonder
  AĞVA MANTAR GÜNLERİ
28 - 30 EYLÜL 2014

Etkinlik Hakkında

AĞVA MANTAR GÜNLERİ

Mantar Pek çok farklı mantar türüne ev sahipliği yapan Ağva'nın yerli halkı her yıl mantar zamanı aileleriyle birlikte mantar toplamaya çıkıyor. Ağva'nın yöresel mutfağında mantarın önemi büyük. Tencere yemekleri, tavası,ızgarası böreği pidesi yapılıyor. Her yıl Ekim ayında mantarların büyülü dünyasına yolculuğa çıkıyoruz. Bu yıl dördüncüsünü düzenleyeceğimiz 'Yağmur'dan Sonra' Ağva Mantar Günleri bir Explore Ağva etkinliğidir.

AĞVA MANTAR GÜNLERİ PROGRAM AKIŞI

Mantar 1.GÜN- 28 EYLÜL CUMA AÇILIŞ

Ağva Mantar Günleri 28 Eylül Cuma Mikolog Jilber Barutçiyan'ın konuşmacı olarak katıldığı Türkiye’nin Mantarları konulu konferans ile açılacak. Konferansta ele alıcak konular: Mantarların doğası ve türleri Mantarların etkileri, zehirlenmeler, korunma yöntemleri Mantarın dünya mutfaklarındaki yeri Dünyada ve Türkiye'de mantar toplayıcılığı ve ekonomisi Mantar tutkusu ve bir doğa sporu olarak mantar yürüyüşleri.

2.GÜN- 29 EYLÜL CUMARTESİ ETKİNLİK PROGRAMI

Saat 10:00 Jiber Barutçiyan ile buluşuyoruz. Sn. Barutçiyan’ın vereceği brifing sonrası Explore Ağva Gezi haritamız rehberliğinde arazi çalışmasına başlıyoruz . Toplanan mantarların sergilenmesi ardından Sn Barutçiyan ile mantarlar alemine yolculuk başlıyor. Öğle yemeği molası sonrasında eğitime devam. Akşam saatlerinde hep birlikte topladığımız mantarları ayıklayıp temizledikten sonra hocamızın özel tarifleri ile mutfağımızda pişiriyoruz. Geceye ateş başında lezzet ve doğa sohbetleri ile devam ediyoruz.

3.GÜN- 30 EYLÜL PAZAR ETKİNLİK PROGRAMI

*30 Eylül Pazar günü Cumartesi günkü program tekrarlanacaktır. İsteyenler programa her iki gün de katılabilirler.

JİLBER BARUTÇİYAN KİMDİR?

İsviçre'de amatör olarak mantarcılığa başlayan Barutçiyan, bugün İsviçre Sağlık Bakanlığı'nın onayından geçmiş bir mantar uzmanı. Kişilerin topladığı mantarları kontrol etme, her türlü mantar ticaretinde sertifika yazma ve kurs verme yetkisi veren bu sertifika dünyada sadece İsviçre Sağlık Bakanlığı tarafından verilebiliyor. 24 yıldır mantarlarla uğraşan Barutçiyan, mantarlar hakkındaki bilgilerini amatör olarak mantar toplamak isteyenlerle de paylaşıyor. Mantar meraklıları için Fransızca ve Türkçe olarak kurs veriyor. Kurs, yaklaşık 5 saatlik teori ve bir günlük arazi çalışmasını içeriyor. 
Kursun amacı katılanlara mantar hakkında genel bilgiler vermek, zehirlenme risklerini ortadan kaldırmak ve en azından 5-10 çeşit leziz ve kıymetli mantarı tanımalarını sağlamak ve doğa sevgisini paylaşmak.

Yer

AĞVA

Ağva Belediyesi Mercanköşk Tesisleri Toplantı Salonu

Cuma, 28 Eylül 2014
15:30 PM

KONAKLAMA

28 - 29 Eylül konaklama seçenekleri için web sitemizi ziyaret edebilir parti rezervasyonu ve detaylı bilgi için bizi 0532 513 53 45 nolu telefonumuzdan arayabilirsiniz.

www.exploreagva.com


Lütfen Cevap Veriniz

Geleneksel Mantar günümüzde sizleri de aramızda görmekten mutlu olacağız. Katılım durumunuzu bildirmenizi rica ederiz.

EXPLORE AĞVA EKİBİ
E-posta : info@exploreagva.com
Telefon : 555 555 55 55

Ücretsiz davetiye göndermek için davetgonder.com sayfamızı ziyaret edebilirsin.

info@ayya.com.tr

Copyright Ayya Co Ltd. 2015